užíváme hlavně k ošetření kožních onemocnění, zranění, bodnutí hmyzem, při bolestech a zranění měkkých částí a kloubů, jako i k odkyselení.
Solanková koncentrace je přitom závislá na jednotlivých potížích a na tom, zda se jedná o poranění otevřené. Obecně můžeme říci, že čím hlouběji je problém zakořeněn, tím větší může být koncentrace solanky.
Otevřená poranění ošetřujte pouze 1 % solankovým roztokem, tedy 1 gram krystalické soli na 100 ml vody, neboť by otevřená rána pálila. Mimo jiné se doporučuje u otevřených poranění nepoužívat vodu z vodovodu, ale kvalitní pramenitou vodu bez bublinek.
U neotevřených kožních potíží je možno solankovou koncentraci zvyšovat až na 8 %. Naražení, vyvrknutí, pohmožděniny a otoky mohou být potírány až 26 % roztokem solanky. Používá se také k ošetření oparových puchýřků.
studené na lýtka při horečkách dosahují vyšších účinků než jen lýtkové obklady namočené ve vodě. Vezměte si čistý lněný nebo bavlněný šátek a namočte ho do přiměřeně koncentrovaného solankového roztoku. Šátek vyždímejte a přiložte na bolavé místo. K teplým obkladům je vhodný i solný nahřívací polštářek.